Opplevelser på fyret
Fyret er et møtested
mellom hav og land
natur og kultur
mellom da og nå og når
og mellom deg og meg
Grupper
-
Vi tilbyr enkel servering av lokal, hjemmelaget mat
-
Både små og store grupper er velkommen
-
En omvisning er beregnet til ca 1,5 time
-
ulike språk

Utstillinger
Fyrtårnet: Støpejernstårn i støpejernstårnet


Fyrtårnet
Fyrtårnet fra 1915 er 16 meter høyt og satt sammen av støpejernsplater. Linseapparatet fra 1854 er laget i Paris og stod først på et midlertidig tårn. Det er en første ordens roterende fyrlinse som kaster 8 kraftige lysstråler utover havet. Hvert 20 sekund ser man en lysstråle og oppfatter dette som et blink. Lyskilden er 50 m over havet og strålene kan ses fra 37 kilometers avstand.

Støpejernstårn i støpejernstårnet
En fotoutstilling som viser de fleste av Norges fyrtårn som er laget i støpejern. Fotograf er Rune Nylund-Larsen.
Fjellhallen: Riksvei 1 og LOS300

Riksvei 1
Museets baseutstilling Riksvei 1 forteller historien om infrastrukturen langs Norges lange kyst og alt som gjøres for å skape trygg ferdsel.

LOS300
I 2020 var det 300 år siden losvesenet ble organisert og kom under statlig kontroll. Utstillingen forteller om losens arbeid, før, i dag og i fremtiden.
Bunker i fjellet: Norges fyr


Kystfortet
Tyskerne anla kystfortet på Lindesnes fyr under okkupasjonen. På det meste var 400 mann stasjonert her. I 1943 ble de fire kanoene flyttet til en annen festning. En radar ble satt opp foran Maskinhuset og bemanningen ble sterkt redusert. Det fant ikke sted noen større krigshandlinger på fyret.

Norges fyr
En fotoutstilling av Rune Nylund-Larsen som viser alle fyr fra svenskegrensen til Åna Sira, Kystverkets tidligere distrikt Sørøst.
Uthuset: Palatia og Overlevende


Palatia
Dette er en permanent utstilling som forteller historien om senkningen av MS Palatia utenfor Lindesnes høsten 1942. Nesten 1000 mennesker døde og de aller fleste av dem var krigsfanger fra Sovjetunionen.

Overlevende
Dette er en fotoutstilling med portretter av folk som overlevde krig og fangenskap i første og andre verdenskrig og deres historier. Fotograf er Elin Høiland og tekstene er skrevet av Christel Marie Stabæk.
Museumsbutikk

-
Suvenirer (reiseminner)
-
Bokutgivelser om fyr og kystkultur
-
Maritime kvalitetsprodukter
-
Aktiviteter og spill for barn
-
Lokale matminner
-
Tekstiler: bekledning, pledd, mm
-
Postkort, egne frimerker og eget poststempel
- https://lindesnesshop.no/nb/page/forside/
Servering
-
Vi utgjør Smaken av sydspissen sammen med Jentan på Båly, Lindesnes Havhotell og Lindesnes Brygghus
-
Fokus på lokalmat, økologi og bærekraft
-
Kafe Fjellhallen serverer hjemmebakst
-
Fyrgryta serverer enkle retter om sommeren
-
Bakerovnen serverer vedfyrte økologiske brød og kanelknuter om sommeren
-
Debiogodkjenning av all bakst
- FYRET_gruppemat_1_A4
- FYRET_gruppemat_2_A4
Omvisning
-
Grupper på forespørsel
-
Omvisninger hver dag i juli
-
En omvisning er beregnet til ca 1,5 time
-
Ulike språk
- FYRET_gruppe_omvisning https://lindesnesfyr.no/wp-content/uploads/2020/06/FYRET_gruppe_omvisning.pdf
Utleie
-
Fyrgryta kan leies til møter, kurs selskap
-
Fjellhallen kan leies til kurs, konferanser, seminarer
-
Halv eller hel dag